S.S.S.

Sertifika Programı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Dokuz Eylül Girişimcilik Akademisi (DEGA) üniversitemizin girişimcilik ekosistemi içinde bulunan Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) ve Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme A.Ş. (DEPARK) kurumlar ile birlikte üniversitemizin pek çok alana yayılmış girişimcilik faaliyetlerini yürüten bir kurumdur.

DEGA, sadece sizleri girişimcilik konusunda eğitmeyi değil, sizleri iş fikirlerinizi geliştirme, bunları iş planına aktarma, finansal kaynaklara ulaşımınıza aracılık etme, tekno girişimler için kuluçka programları düzenleme , iş planınıza bağlı olarak özel mentorluk programlarıyla sizleri yönlendirme ve girişimcilik ağlarına katılımınızı sağlama, melek yatırımcılar ile bağlantılar kurma gibi işlevleri yerine getirmek için kurulmuştur.

Evet. Programımız TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilmekte ve tamamen ücretsiz olarak sizlere sunulmaktadır.

Programa Dokuz Eylül Üniversite’sine mensup öğrenci ve her düzeyden akademisyenler başvurabilir. Ancak hazırlık ve 1. Sınıf öğrencilerinin başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.

Programda sizlerin takım olarak çalışması her aşamada desteklenmektedir. Elektronik başvurularınız bireysel olarak alınsa da durumu belirtmeniz halinde son aşamaya kalan adaylarımızı takım olarak mülakata alabiliriz.

Seçimlerde sizlerin girişimciliğe olan ilgisi en önem verdiğimiz konudur. Yenilikçi olmanız, risk alma, ikna etme, sorun çözme, liderlik yeteneklerinizin yüksek olması beklenmektedir. Bunlar yanında iş fikrinizin olması ve bunun niteliği de seçim kriterlerimiz arasındadır.

Pek çok şey kazanırsınız… Öncelikle girişimcilik konusunda kapsamlı ve profesyonel bir eğitim alma fırsatını yakalamış olursunuz. Sınıflarımız üniversitemizin pek çok bölümünden gelen üyelerimizden oluşmaktadır. Farklı disiplinlerden gelen kişilerle geliştirilen ortak projeler ve arkadaşlıklar sizlerin her zaman yararlanabileceği bir iş ağını oluşturmaktadır. Bunun yanında iş fikirlerinizi gerçekleştirmeye yönelik pek çok destek mekanizmasından yararlanabilirsiniz. İş fikrinizin niteliğine bağlı olarak sizlere DEPARK bünyesinde firma kurma olanağınız da bulunmaktadır. Burada geliştirdiğiniz iş planınız ile girişimcilik yarışmalarına katılabilirsiniz, TÜBİTAK, KOSGEB ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı girişimcilik teşviklerinden de yararlanabilirsiniz. Kısacası kendi firmanızın sahibi olarak mezun olma şansınız bulunmaktadır.

Dersler programın yoğunluğuna bağlı olarak hafta içi 2 veya 3 gün, ve Cumartesi günleri yapılmaktadır. Ders saatleri akşam gruplarımızda saat 17.00’de başlamaktadır. Modülün içeriğine göre dersler günde 3 veya 4 saat sürmektedir. Talep olması durumunda gündüz programı da açılmaktadır. Gündüz programımızda dersler genellikle saat 10.00 ile 14.00 arasında olmaktadır.

Evet. Toplam modüllerin % 70’ine devam etme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Programda 3 aylık süre içinde 118 saatlik modülleri tamamlamanız beklenmektedir. Bunlar yanında girişimcilik konusunda ciddi bir niyetiniz ve program sonunda iş planı hazırlamanız gerekli. Eğer programı takip edemeyecek yoğunluktaysanız, sadece sertifika için programa katılmayı düşünüyorsanız, programa katılmak iyi bir fikir olmayabilir.

DEÜ mensubu olan her düzeydeki akademisyenlerimiz programa katılabilirler

Derslerimiz Tınaztepe ve Dokuzçeşmeler Kampüslerinde yapılmaktadır.

Program sonunda DEÜ sertifikası alabilmeniz için modüllere % 70 devam etmeniz ve başarılı bir planı hazırlamanız gerekmektedir.

Hayır yok. Ancak iş fikrinizin olması programa kabul edilmeniz için önemli bir kriterdir.

Sınıflarımız uygulamalı eğitimlere uygun olabilmesi bakımından 35 kişilik olarak planlanmıştır.

Programa başvurular elektronik ortamda kullanmakta olduğunuz DEBİS kullanıcı adı ve şifresiyle yapılmaktadır. Başvuru aşamalarına ilişkin bilgilendirmeler, başvuru aşamasında verdiğiniz eposta adresine yapılacaktır. Ayrıca güncel duyurularımızı web sitemizden takip edebilirsiniz.

Her dönemde 3 sınıf açılmaktadır. Her sınıfın dersi gündüz ve gece farklı günlerde yapılmaktadır. Dolayısıyla kaçırdığınız modülleri diğer sınıfta alma olanağınız bulunmaktadır.

Programın başında tüm üyelerimize çalışmalarınızda kullanmanız için büyük boy iş tuvallerini veriyoruz. Bunlar yanında eğitimlerde yapılan sunum ve diğer materyallerinizi sağlıyoruz. Eğitim boyunca çaylar şirketten :)